Şiatsu

Aşağa gitmek

Şiatsu

Mesaj  Admin Bir Paz Ağus. 10, 2008 2:36 pm

Şiatsu


İNDİR
rapidshare.com _iatsu.rar
Şifre: www.wtfrm.com

Şiatsu nedir

Şiatsu'nun Japonca'da sözcük anlamı "parmakla bastırmak"tır. Bir tür enerji masajıdır. Japonya'da 20. yüzyılın başlarında, o zamana kadar uygulanmakta olan elle tedavi yöntemlerinin bir sentezi olarak doğmuştur. Çin kökenli "akupresör"den ve Japon kökenli "anma moasajı"ndan etkilenmiş, daha sonra bünyesine iskelet ve otonom sinir sistemi ile iç organ işlevlerini vurgulayan modern bir sağaltım yöntemini de almıştır. Halk tıbbı kökenlidir. Beden enerjisi ile çalıştığı için bir enerji tıbbı dalıdır.

Şiatsu'nun temelleri

Enerji tıbbının anlayışına göre hastalığın ilk belirtileri, bedende bulunan yaşam enerjisinin çeşitli nedenlerle yer yer azalması, yer yer artması ile ortaya çıkar. Bu dengesizlik bedenin fiziksel ve kimyasal niteliklerine de yansıyarak kas gerginliği, asit birikmesi ve hormonal dengesizlik gibi sonuçlar doğurur. Amaç enerjinin dağılımındaki dengesizliği ve sonuçlarını gidermektir.

Şiatsu uygulaması

İdeal bir uygulamada masör, masaj yaptığı kişinin güvenini kazanarak iletişim kurmalı. Masaj sırasında çoğunlukla akupunktur noktalarına denk gelen enerji noktalarına çeşitli biçimlerde basılıyor, uzuvlar çekilerek esnetiliyor, eklemler çalıştırılıyor. Şiatsu uygulamasında uygulayan "ileten", uygulanan "alan" olarak adlandırılır. Alan ile ileten arasında güven ve huzur veren bir bağlantı kurulmalıdır. Aksi durumda iletenin girişimleri alanın kas tepkisiyle karşılaşacak ve iletişim kesilecektir, ideal uygulamada kişiler arasındaki uyum, vericinin konsantrasyonu ve yardım etme konusundaki istekliliği ön plandadır. Teknik ikinci planda kalır, ileten uygulama sırasında parmaklarını, avuçlarını, kollarını, dirseğini, bacaklarını, dizlerini ve ayaklarını kullanır. Uygulama genel olarak dokunma, basınç uygulama, sallama, hafif darbeleme, esnetme ve eklem çalıştırma teknikleri içerir. Koruma amaçlı uygulamalarda bütün meridyenlerin, tsuboların ve eklemlerin üstüne gidilir, iki insan arasındaki enerji alışverişi sonucu alanın bedeni yeniden canlanmış, iletenin ise soluması düzene girmiş, duyuları kesinleşmiştir ve alan gibi onun da beden enerjisi hareketlenmiştir.

Şiatsu'nun faydaları

Şiatsu hafiflik, huzur, dinçlik verir; kas dokusunun esnekliğini arttırır, baş ve sırt ağrılarını ve ağırlık hissine iyi gelir, zihni berraklaştırır, düşünme hızını artırır, deriyi dinçleştirir, kan ve lenf akışını hareketlendirir, iç salgı bezlerinin ve iç organların çalışmalarını düzenler, sindirim sistemi sorunlarına, romatizma ve kireçlenme benzeri eklem rahatsızlıklarına karşı etkilidir, sinir sisteminin düzenli çalışmasını sağlar, stresin etkilerini azaltır, uykunun kalitesini yükseltir, bazı cinsel ve ruhsal sorunları çözümler. Bilinen yan etkisi yoktur. Koruma amaçlı kullanımı basit ve pratiktir. Eğitimi uzun sürmediği ve herhangi bir teknik donanıma gerek olmadığı için birçok kişi tarafından kolaylıkla öğrenilebilir, evlerde de uygulanabilir.
avatar
Admin
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 114
Kayıt tarihi : 10/08/08

Kullanıcı profilini gör http://health100.eniyiforum.net

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz